Scenariusz zajęcia dla 5-latków przeprowadzonego przez Jolantę Rydzewską.

 Temat: W świecie dźwięków.

1.  Forma: rozmowa, zabawy dydaktyczne (słuchowe), zabawy rytmiczne,

                zabawy ruchowe

2.  Cele:

-   dziecko wystukuje rytmicznie tekst;

-   dziecko określa, co wywołuje dźwięki na ilustracjach;

-   dziecko nazywa instrumenty perkusyjne i instrumenty wokalne;

-   dziecko rozpoznaje instrumenty po słyszanych dźwiękach;

-   dziecko ilustruje ruchem słyszaną muzykę i grę na instrumentach;

-   dziecko maluje muzykę;

3.  Środki dydaktyczne:

instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyno, grzechotka, kołatka, talerze, cymbałki) i inne przedmioty (dzwoneczek, pęk kluczy, woda przelewana, dwa klocki drewniane), ilustracje (las, ulica, wieś, łąka, dom), nagrania muzyczne na płycie CD, nagrania odgłosów, ilustracje i nagrania odgłosów instrumentów „Słucham i mówię” D. Nawrockiej i H. Rodak, farby i kolorowe kartki z bloku

4. Metody:

metoda słowna (rozmowa), percepcji (pokazu), czynna (zadań stawianych dziecku),

metoda czynna (ćwiczeń)

 Przebieg zajęcia:

1.  Powitanie: Dzieci wymawiają rytmicznie

          „Jak to miło i wesoło – uderzając dłońmi o uda

          Gdy rodzice są wokoło.” – klaszczą o dłonie

          Hurra! – wyskok w górę

Dzieci siadają. Ten sam tekst czworo dzieci wystukuje na instrumentach perkusyjnych (bębenek, tamburyno, dzwoneczki, kołatka) – dzieci wcześniej nazywają instrumenty.

Nauczycielka stwierdza, że każdy z instrumentów wydaje inny dźwięk i właśnie o dźwiękach będziemy mówić na zajęciu.

2.  Rozmowa z dziećmi na podstawie ilustracji (las, ulica, wieś, łąka, dom)

Nauczycielka kolejno wiesza ilustracje i pyta dzieci jakie dźwięki można usłyszeć kiedy jest się np. w lesie itd.

 3.  Piosenka „Panie Janie” w wykonaniu dzieci – muzyka instrumentalna,

      słyszalny jest dźwięk dzwonów.

-   Co budzi pana Jana rano, jaki dźwięk?

-   Jaki dźwięk budzi was rano i waszych rodziców, jak myślicie?

 4.  Zagadki słuchowe –  wskazane dziecko podchodzi do teczki z

     instrumentami perkusyjnymi i innymi schowanymi przedmiotami

     wydającymi dźwięki, gra na instrumentach tak aby to było niewidoczne

-    dzieci zgadują.

 5.  Ilustracja muzyki ruchem „Nimfy i wojownicy”.

Muzyka różna pod względem melodycznym: nimfy – spokojna refleksyjna, wojownicy – szybka, głośna.

6.  Zagadki słuchowe – rozpoznawanie dźwięków instrumentów muzycznych z kasety (trąbka, gitara, fortepian, skrzypce, werbel, flet, organy), odszukanie ilustracji przedstawiającej dany instrument.

Po rozwiązaniu zagadek dzieci naśladują grę na tych instrumentach.

7.  Zabawa ruchowa z wykorzystaniem instrumentu zrobionego z owocu tykwy (wykorzystywana jako instrument w Ameryce Południowej).

Nazwanie instrumentu – marakasy.

Podczas gry na instrumencie dzieci biegają, kiedy jest cisza wykonują różne figury.

8.  Zabawa artykulacyjna „Nazwij ten dźwięk”.

Dzieci losują obrazki przedstawiające różne sytuacje dźwiękowe.

Dziecko nazywa tę sytuację i odtwarza dźwięk z obrazka (np. obrazki:

krowy, płaczące dziecko, gra na trąbce, padający deszcz itd.).

9.  Malowanie muzyki farbami plakatowymi na kolorowej kartce. Dziecko

trzyma w dwóch rękach pędzelki i maluje słyszaną muzykę używając

dwóch pędzelków naraz. Omówienie prac.

   10.  Piosenka „Ja jestem muzykantem”. Dzieci zgadują czyj głos słychać

na kasecie (śpiew dzieci). Nauczycielka stwierdza, że my też zaśpiewamy piosenkę. Dzieci śpiewają i ilustrują ruchem grę na instrumentach.