SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z DZIEĆMI
SZEŚCIOLETNIMI
OPRACOWAŁA Jadwiga Czarnecka
nauczyciel Miejskiego
Przedszkola i Żłobka „Ekoludki w Ełku
Temat:
Parasole na spacerze.
Cele ogólne:
-
kształcenie umiejętności liczenia,
-
rozwijanie orientacji w
przestrzeni,
-
rozwijanie różnych form ekspresji.
Cele szczegółowe:
Dziecko
-
rozpoznaje i nazywa cyfrę 5,
-
tworzy zbiór pięcioelementowy,
-
prawidłowo wskazuje prawą i lewą
stronę ciała,
-
rozwija sprawność manualną,
-
dostrzega zmiany zachodzące w
przyrodzie w zależności od pór roku.
Metody: zabawa integracyjna,
opowiadanie, wiersz, ćwiczenie logorytmiczne, ćwiczenie
grafomotoryczne.
Środki dydaktyczne: emblematy parasoli,
klocki, ołówki, sznurek.
Przebieg:
1.Powitanie
Dzieci stoją w kręgu. Śpiewają na
melodię Panie Janie.
Witaj ( imię ), witaj ( imię ),
jak się masz, jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię
witamy,
bądź wśród nas, bądź wśród nas.
2. Parasole na spacerze –
opowiadanie nauczycielki ilustrowane emblematami parasoli.
Dzieci siadają przed tablicą.
-
Jaka jest dzisiaj pogoda?
-
Jakie ubranie chroni przed
deszczem?
-
Co jeszcze chroni przed
deszczem? (parasol).
Posłuchajcie, co wydarzyło się w
przedpokoju.
Stały tam parasole: czarny – Taty,
niebieski – Mamy, czerwony – Zosi, żółty – Krzysia.
Policzcie parasole w przedpokoju.
(4)
Parasole dobrze znały się, bo długo
ze sobą przebywały.
Obserwowały Tatę ubierającego się do
pracy,
Mamę wybierającą się na zakupy i
dzieci, które przygotowywały się do szkoły.
Tego dnia było inaczej.
Przyjechała Babcia i przywiozła ze
sobą parasol w kropki.
Policzcie parasole w przedpokoju.
(5).
Wszyscy wybrali się na spacer.
Zabrali ze sobą parasole: czarny,
niebieski, czerwony, żółty, w kropki.
Ile parasoli jest na spacerze?(5)
3. Nauczyciel demonstruje cyfrę 5.
Zapoznaje z wyglądem cyfry 5.
Dzieci szukają podobieństw cyfry 5 do
znanych przedmiotów.
Tworzenie pięcioelementowych zbiorów
przedmiotów – praca w zespołach.
4. Krople deszczu - ćwiczenie
rytmiczne.
Dzieci wystukują usłyszany rytm -
deszcz padający na parasole.
5. Ćwiczenie logorytmiczne (J.
Stadnicka Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową)
Dzieci maszerując pokazują części ciała
i powtarzają:
Prawa, lewa, prawa, lewa,
ręce w górę – nikt nie śpiewa.
Prawa noga, lewa noga,
prawa ręka, lewa ręka,
skłon do przodu, każdy klęka.
Prawa ręka, noga prawa, krok do tyłu
i od nowa.
6. Ćwiczenie grafomotoryczne – pisanie
cyfry 5 po śladzie.
Nauczyciel pokazuje sposób pisania z
uwzględnieniem miejsca rozpoczęcia kreślenia oraz kierunku
kreślenia. Zwraca uwagę na rozmieszczenie poszczególnych
elementów cyfry 5 w kratkach.
7. Układanie ze sznurka kształtu cyfry
5 – praca indywidualna.
8. Wiersz W. Szumanówny pt. Rodzina
- inscenizacja
Ten pierwszy to dziadziuś,
tuż obok babunia,
największy to tatuś,
a przy nim mamusia.
A to ja dziecina mała.
I to jest rodzinka
- moja ręka cała.
9. Podsumowanie zajęć.
Dzieci piszą w powietrzu cyfrę 5.
Temat:
Jak miło w przedszkolu.
Cele ogólne:
-
rozwijanie umiejętności
wyrażania muzyki ruchem,
-
rozwijanie różnych form
ekspresji,
-
kształtowanie umiejętności gry
na instrumentach perkusyjnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-
poznaje własne ciało,
-
wyraża muzykę ruchem,
-
ustawia się w kole,
-
maszeruje w rytm muzyki,
-
słucha muzyki,
-
śpiewa piosenki,
-
rozpoznaje instrumenty
perkusyjne,
-
gra na instrumentach
perkusyjnych.
Metody: objaśnień, zadań stawianych
dziecku, kierowanie własną aktywnością.
Środki dydaktyczne: instrumenty
perkusyjne, nagrania muzyki tanecznej, balony wykonane z
worków foliowych.
Przebieg:
-
Powitanie – zabawa ruchowa
-podanie ręki koledze,
-głaskanie po głowie,
-przesyłanie uśmiechu.
-
Idę czy biegnę - zabawa
rytmiczno –ruchowa
Nauczycielka gra na bębenku
akompaniament do różnych form ruchu: bieg, marsz. Dzieci
odpowiednio reagują. Gdy nastąpi
przerwa siadają na dywanie.
-
Słuchanie piosenki pt. „W naszym
przedszkolu”
W naszym przedszkolu dużo muzyki
jest,
są instrumenty, o których dobrze
wiesz.
Nasze ręce robią tak: klaskanie
To jest muzyka, którą dobrze znasz.
-
Co robią ręce, nogi –improwizacja
ruchowa
Dzieci stoją w kole. Chętne dzieci
stają w środku koła i pokazują, co robią ręce i nogi.
Pozostałe dzieci naśladują ruchy kolegi.
-
Jaki to instrument? – zagadki
słuchowe
Nauczyciel chowa za parawanem
instrumenty perkusyjne: bębenek, trójkąt, grzechotkę,
tamburyno. Następnie w ukryciu uderza wybrany instrument.
Dzieci rozpoznają nazwę instrumentu.
-
Instrumentacja piosenki pt. „Sanna”
-
Bal zabawek – zabawa
rytmiczno-ruchowa
Dzieci siedzą na dywanie i słuchają
muzyki. Muzyka szybka zaprasza dziewczynki – lale do zabawy.
Muzyka wolna zaprasza chłopców – misie do zabawy.
-
Zabawa z balonami
Dzieci otrzymują balony wykonane z
worków foliowych. Tańczą z balonem w rytm muzyki.
-
Słuchanie muzyki „Śpioszki”
Dzieci siadają na dywanie, zamykają
oczy i słuchają spokojnej muzyki.
Temat: Prawie wszystko o listach.
Cele ogólne:
-
wzbogacanie zasobu słownictwa
dzieci,
-
zapoznanie z popularnymi
utworami literatury dziecięcej,
-
rozwijanie zainteresowań
plastycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko
-
chętnie wypowiada się na temat
wiersza,
-
potrafi podzielić wyraz na
sylaby,
-
potrafi wyodrębnić głoskę w
nagłosie,
-
zna swój adres,
-
wie, do czego służy znaczek,
-
umie bawić się przy muzyce,
-
tworzy pod wpływem
różnych bodźców.
Metody: zabawa integracyjna,
inscenizacja wiersza, rozmowa, zagadki, zabawa przy
piosence, zabawa dydaktyczna, działań praktycznych,
niedokończonych zdań.
Środki dydaktyczne: teatrzyk, pacynki,
ilustracje wiążące się z tematyką poczta, znaczki, torba
listonosza, kaseta z piosenką Chodzi listonosz,
kartoniki z zagadkami, mazaki, kredki, kolorowe długopisy,
napisy: poczta, list.
Przebieg:
1.Zabawa integracyjna Iskierka.
Dzieci i nauczycielka stoją w kręgu,
trzymają się za ręce.
Nauczycielka uściskiem dłoni przekazuje
uścisk następnej osobie i mówi:
Iskiereczkę puszczę w krąg, niech
wróci do mych rąk.
Gdy uścisk powróci do nauczyciela:
Iskiereczka powróciła i nas
wszystkich połączyła.
2.Inscenizacja wiersz J. Tuwima pt.
O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci.
Przedstawianie treści wiersza w formie rozmowy dwóch osób (
pacynek )
– cioci i
Grzesia.
3.Rozmowa na temat treści wiersza:
-
Kto ze sobą rozmawiał?
-
O co ciocia zapytała Grzesia?
-
Do kogo był list?
-
Jak wyglądała skrzynka?
-
Dlaczego ciocia była zaskoczona
odpowiedzią Grzesia?
4.Zagadki związane z tematyką poczta.
Dzieci w grupach rozwiązują wylosowane
zagadki. Odwołanie do ilustracji , wspomnień z wycieczki
oraz doświadczeń dzieci. Odczytywanie napisów: poczta,
list.
W jakim domku przed podróżą
musi się spotkać listów dużo?
Biała koperta jest mym ubraniem.
Trzeba mnie tylko do skrzynki
wrzucić
i stąd wyruszę w daleki świat.
Jak się nazywam? Czy ktoś już zgadł?
Papierowa torebka, na niej znaczek.
Rozerwę ją prędko, list w środku
zobaczę.
Skąd wysyłamy listy i telegramy?
Mały, koniecznie z ząbkami.
Bardzo ważny jest czasami.
Gdy zabraknie go na liście,
list nie dojdzie oczywiście.
Chodzi z dużą torbą
i z tego jest znany,
że roznosi listy,
paczki, telegramy.
5.Zabawa
przy piosence pt. Chodzi listonosz.
Wybrane
dziecko jest listonoszem, który roznosi koperty, które
dzieci wcześniej wykonały. Na kopertach są karteczki z
imionami dzieci.
Dzieci
śpiewają słowa piosenki:
Dzień
dobry, dzień dobry ,witam pana.
Dzieci
serdecznie witają listonosza.
6. Zabawa
dydaktyczna Kłopoty z adresami.
Dzieci
sprawdzają, czy otrzymały swoją kopertę.
- Czego
brakuje na waszej kopercie? ( adresu i znaczka pocztowego)
Chętne
dzieci podają swoje adresy.
Dzieci
odszukują swoją kopertę.
Dzielenie
wyrazów ( imion ) na sylaby.
Wyodrębnianie w imieniu głoski w nagłosie.
7.
Oglądanie znaczków przyniesionych przez dzieci.
Omówienie
ich wyglądu: ząbkowane brzegi, różnorodne obrazki.
8.Rysowanie własnego znaczka. Naklejenie znaczka na kopertę
w prawym górnym rogu listu.
9.
Ewaluacja zajęć:
Dzieci
siedzą w kole. Kolejno podają sobie pacynkę Grzesia i kończą
zdanie:
Najbardziej podobała mi się ...
Temat:
Wiosenny spacer.
Cele ogólne:
-
rozwijanie wrażliwości słuchowej,
-
rozwijanie różnych form ekspresji,
-
rozwijanie zainteresowań muzycznych
i plastycznych,
Cele szczegółowe:
Dziecko
-
potrafi naśladować głosy wiejskich
zwierząt,
-
rozpoznaje i nazywa instrumenty
perkusyjne,
-
zna technikę gry na wybranych
instrumentach perkusyjnych,
-
potrafi ilustrować muzykę,
Metody: zabawa integracyjna,
opowiadanie, wiersz, zabawa ruchowa, masaż relaksacyjny,
działań praktycznych, drama,
Środki dydaktyczne: napisy zwierząt:
kogut, krowa, owca, kura,
kaseta z odgłosami zwierząt, emblematy
kaczek, instrumenty perkusyjne, emblemat słońca z
uśmiechniętą buzią i ze smutną buzią.
Przebieg:
1.Wszyscy się witamy - zabawa
integracyjna
Dzieci stają w kręgu
Wszyscy pięknie się witamy
Dzieci kłaniają się.
i do kręgu zapraszamy.
Podają sobie ręce.
2. Rozpoznawanie głosów zwierząt
odtworzonych z kasety magnetofonowej.
3. Kaczka i kaczuszki – ćwiczenie
oddechowe
Na makiecie jeziora położone papierowe
kaczuszki. Mama kaczka jest na brzegu jeziora. Dzieci
dmuchają na kaczuszki tak, by przesuwały się i znalazły się
tam, gdzie ich mama.
4. Zwierzęta z podwórka – zabawa z
elementem dramy
Dzieci otrzymują kartki z napisami:
kogut, krowa, owca, kura. Odczytują je. Dzieci mające takie
same napisy łączą się w grupy. Każda grupa stara się ruchem
i głosem naśladować odczytane z nazwy zwierzę.
5. Masaż relaksacyjny
Dzieci siadają w parach, jedno za
drugim. Masowanie pleców.
Słońce
świeci, słońce świeci -
ruchy
koliste rozcierające
przez
podwórko idą dzieci,
-
uderzanie na przemian piąstkami po plecach,
Słońce
świeci, świeci słońce, -
ruchy koliste rozcierające
są tam
kury w piasku grzebiące. -
robią z rąk grabki i „grabią” nimi plecy
Biegnie
piesek,
- uderzają
szybko opuszkami palców,
idzie
krowa, - uderzanie prawej
i lewej ręki
zaczynamy znów od nowa.
6. Skoki konika - zabawa ruchowa
Dzieci naśladują konika: skaczą,
przebiegają z miejsca na miejsce w różnych kierunkach. Na
sygnał zatrzymują się w miejscu.
7. Wiosenny spacer – opowiadanie
nauczyciela
Pewnego dnia konik wybrał się na
spacer. Cicho szumi wiatr. Drzewa poruszają się na wietrze.
Nagle zrywa się silny wiatr. Zaczyna padać deszcz. Drzewa
mocno kołyszą się. Deszcz pada coraz większy. Głośno dudni o
ziemię. Konik szybko biegnie. Po chwili deszcz zmniejsza
się. Przestaje padać. Wychodzi słoneczko, wiatr cichnie.
Konik spokojnie wraca do stajni.
8. Ilustracja muzyczna opowiadania
Wiosenny spacer
Dzieci z pomocą instrumentów
perkusyjnych tworzą ilustrację muzyczną opowiadania.
9. Malowanie ilustracji do opowiadania
Wiosenny spacer
10. Ewaluacja zajęć : Jest mi wesoło,
jest mi smutno
Sala podzielona jest na 2 części. Jedna
część oznaczona jest emblematem uśmiechniętego słoneczka,
druga smutnego. Dzieci stoją na środku sali. Przechodzą na
wybraną stronę sali, która określa ich stan emocjonalny
Temat: Uważnie
patrzę i słucham.
Cele ogólne:
Cele szczegółowe:
Dziecko
-
dokonuje analizy i syntezy
słuchowo-wzrokowej wyrazów,
-
dostrzega różnice i podobieństwa w
obserwowanych przedmiotach,
-
właściwie reaguje na zwycięstwo i
porażkę,
Metody: zabawa ruchowa, działań
praktycznych, zabawa dydaktyczna,
niedokończonych zdań.
Środki dydaktyczne: instrumenty
perkusyjne, karta pracy, zestaw rysunków,
rozsypanka wyrazowa.
Przebieg:
1.Zabawa Krasnoludki i wielkoludy
Dzieci przy dźwiękach tamburyna chodzą
na palcach jak krasnoludki, a przy dźwiękach bębenka
jak wielkoludy, mocno uderzając stopami o podłogę.
2.Zabawa Policz i podskocz
Nauczyciel uderza w bębenek. Wskazane
dziecko podskakuje tyle raz, ile było uderzeń, głośno przy
tym licząc.
3.Zabawa Dokończ
Nauczyciel zaczyna mówić, dzieci kończą
podając odpowiednie porównanie.
silny jak... mądry jak...
wesoły jak... pracowity jak...
4.Zabawa Pokaż rysunek
Wskazane dziecko pokazuje rysunek:
kasa - kasza, tacka – taczka, nos –
sos, półka – bułka,
dróżka – gruszka, zebra – żebra, pasek
–piasek, nosze – noże.
5.Ćwiczenie Ułóż w pary
Każde dziecko otrzymuje rozsypankę
wyrazową.
Układa w pary wyrazy, które zaczynają
się tą samą sylabą.
Kartoniki układa jeden pod drugim.
nora koza
woda mama kasa
noga kosa
wozy mapa kara
6.Ćwiczenie logorytmiczne Drzewa
Dzieci powtarzają za nauczycielem
wierszyk. Wykonują ruchy zgodnie z treścią wiersza.
Koło małe, koło duże,
głowa prosto, ręce w górze.
Ręka prawa, ręka lewa,
tak kołyszą się nam drzewa.
5.Ćwiczenie klasyfikacyjne Taki sam
Dzieci otrzymują kartę pracy. Znajdują
takie same obrazki i kolorują je.
6.Ewaluacja
zajęć
Dzieci
siadają w kole. Zastanawiają się, co było ważnego tego dnia,
co zabiorą ze sobą do domu. Kolejno mówią: Pakuję swoją
walizkę i wkładam do niej...
|