OLIMPIADA SMAKÓW

W roku szkolnym 2022/23, w czerwcu, 14 grup ( ok. 320 dzieci) z naszego przedszkola wzięło udział w warsztatach pt. "Olimpiada Smaków" realizowanych w ramach projektu "Zdrowe dzieci" w ramach działań Ministerstwa Zdrowia oraz finansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 dla obszaru programowego „Zdrowie” w ramach projektu pt. „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży”.

Warsztaty miały na celu promowanie zdrowego stylu życia i dobrych nawyków żywieniowych wśród dzieci i ich rodziców. Bazując na koncepcji piramidy żywienia dzieci uczyły się świadomego podejmowania dobrych decyzji – wybierania wody zamiast słodzonych napojów, większego zainteresowania warzywami i owocami. Zajęcia pomagały w przełamywaniu niechęci do wieloskładnikowego i kolorowego talerza. Podczas warsztatów dzieci poznawały zasady zdrowego żywienia. Towarzyszyła im postać Detektywa Witaminki, ciekawskiego przewodnika dzieci w odkrywaniu tajemnic zdrowego życia. Do przeprowadzenia zajęć posłużył zestaw kuchenny (widelec, łyżka, nóż, talerzyk) otrzymany od organizatora projektu. Wśród realizowanych tematów pojawiły się m.in.: Wspinaczka na szczyt piramidy z Detektywem Witaminką, Detektyw Witaminka szuka warzyw i owoców czy Koktajl na medal Detektywa Witaminki.

Ponadto, kadra pedagogiczna wzięła udział w szkoleniach porządkujących wiedzę na temat zdrowego żywienia oraz uzyskała wskazówki jak skorzystać z niej w praktyce. Szkolenie p.t: „Jak dobrze jeść od najmłodszych lat, moduł 1,2” odbywało się w formie online za pośrednictwem platformy MS Teams.