Ostatnim naszym działaniem w miesiącu październiku były zajęcia otwarte dla Rodziców pod hasłem „ Dla kogo i komu potrzebna jest woda „ . Nasi rodzice podczas takich zajęć dowiadują się w jaki sposób uczymy się chronić przyrodę. Uczestnicząc w tych zajęciach pomagają nam zrozumieć otaczający nas świat przyrody oraz uwrażliwiając nas i naszych rodziców na konieczność racjonalnego i oszczędnego korzystania z zasobów przyrody jakimi jest woda. Wspólnie z Rodzicami badaliśmy ile jest wody na świecie.
Doszliśmy do wniosku, że wody słonej jest bardzo dużo, natomiast słodkiej mało. Woda jest jednym z najważniejszych zasobów. Używamy jej do produkcji żywności, wytwarzania energii, produkcji i transportu towarów. Woda jest również niezbędna dla życia wszystkich organizmów na naszej planecie. „Leśne duszki„ wiedzą dlaczego musimy chronić ją przed zanieczyszczeniem oraz oszczędnego korzystania z niej.

 WSZYSTKO CO WIEMY O WODZIE

LABORATORIUM 6-LATKA - prowadziliśmy zimowe eksperymenty ze śniegiem i lodem. Podczas tych zajęć poznawaliśmy różne stany skupienia wody. W tym celu przeprowadzaliśmy różne doświadczenia, z których wynika, że woda może występować pod postacią ciała stałego - śnieg, lód, gazu- para wodna, cieczy- woda np. z kranu. Jak również badaliśmy śnieg i wodę pod mikroskopem. Stwierdziliśmy, że biały śnieg nie jest czysty, nie wolno go jeść. Zawiera w sobie wiele zanieczyszczeń.

 Zimowe zabawy na placu przedszkolnym połączone były z obserwacją zjawisk atmosferycznych. Oglądaliśmy przez lupy ośnieżone gałązki, płatki śniegu. Sprawdzaliśmy, czy ze śniegu da się lepić kule. Doszliśmy do wniosku, że kule lepi się wtedy, kiedy pada mokry śnieg i nie jest zbyt mroźno, natomiast jeżeli jest bardzo duży mróz śnieg jest wtedy suchy i nie da się zlepić w kulę, można go łatwo zdmuchnąć z ręki.

  W drodze powrotnej do przedszkola, zatrzymaliśmy się przy karmniku, aby wsypać pokarm dla ptaków. Musimy dbać o naszych podopiecznych.

 

Aby dowiedzieć się „Skąd się bierze woda w kranie” wybraliśmy się na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody, której celem było ukazanie miejsca ujęcia wody, sposób jej uzdatniania i przekazywania mieszkańcom Ełku i okolic. w zrozumieniu działania niektórych urządzeń oraz wzbogacić wiedzę na ten temat pomógł nam kierownik Stacji J. Gałaszewski .

Uwieńczeniem naszych działań był konkurs z udziałem Rodziców pod hasłem „ Wszystko o wodzie”. Był on okazją do utrwalenia i sprawdzenia naszych wiadomości i umiejętności w zakresie ochrony przyrody. Rodzice byli pod ogromnym wrażeniem naszych wiadomości. Dużym zaskoczeniem okazały się dla nich pytania, np: dlaczego Morze Martwe nazywa się Martwym, przedstaw różnicę między morzem ciepłym a zimnym, jakie zwierzęta zamieszkują te morza? itp.

Po konkursie nasi Rodzice mieli okazję obejrzeć naszą wystawę pt. „Wodny świat”. Wystawa bardzo im się podobała. Otrzymaliśmy ogromne brawa.

Nagrodami w zabawach konkursowych były gry, układanki, książki oraz ołówki dla każdego z uczestników.

Wszystkie nasze działania miały uświadomić dzieciom i ich Rodzicom niezbędność i wagę każdego elementu środowiska, rolę ludzi oraz konieczność współdziałania w celu rozwiązywania istniejących problemów, jak i podjęcia proekologicznych decyzji. Ponadto wypracowanie umiejętności i nawyków dotyczących prawidłowego funkcjonowania człowieka w środowisku przyrodniczym. Podejmowanie przez dzieci i ich Rodziców działań na rzecz ochrony zasobów naturalnych (racjonalne wykorzystanie wody). Dlatego też, realizacja tego projektu umożliwiła nam dotarcie do części rodzin (6-latki i ich rodziny) uświadamiając im, iż nawet pojedyncze zachowanie każdego z nas mają wielkie znaczenie dla zachowania czystości wód i racjonalnego oszczędzania. Grupa „Leśne duszki” są małymi uczestnikami w wielkich programach ochrony przyrody i wielkimi jej miłośnikami.

powrót